Proč potřebujeme tělesnou výchovu v mateřské škole?

Obsah:

Proč potřebujeme tělesnou výchovu v mateřské škole?
Proč potřebujeme tělesnou výchovu v mateřské škole?
Anonim

V dnešní době, vzhledem k rozsáhlému zhoršování zdravotního stavu dětí, jsou minuty tělesné výchovy v mateřské škole hojně využívány, neboť jsou nejzajímavější a nejefektivnější formou aktivního odpočinku při sedavých činnostech s předškolními dětmi. Batolata vždy rádi provádějí různá krátkodobá fyzická cvičení mezi třídami i během samotného procesu učení.

tělesná výchova v mateřské škole
tělesná výchova v mateřské škole

Cíl tělesné výchovy v mateřské škole

Smyslem tělesné výchovy je především touha zvýšit a udržet duševní aktivitu a výkonnost dětí během vyučování. Stejně jako poskytnutí krátkého dynamického odpočinku v době, kdy dětský organismus zažívá výraznou zátěž. Orgány sluchu a zraku, svaly trupu a zejména záda, ruka pracující ruky - vše je ve statickém stavu a potřebuje periodický krátký odpočinek.

Hodnota tělesné výchovy ve školce

Významtělesná výchova spočívá v nařízené změně aktivity a držení dítěte prostřednictvím motorické aktivity, která následně zmírní únavu a obnoví pozitivní emoční stav psychiky.

pomoci učitelce mateřské školy
pomoci učitelce mateřské školy

Co je důležité vědět o tělesné výchově?

V průběhu samotné lekce lze minutu tělesné výchovy vést ve stoje u stolu, u kterého je dítě zaměstnáno, nebo u něj vsedě. Obvykle se skládá ze dvou nebo tří cviků na flexi a extenzi trupu, krouživých pohybů paží, cviků aktivujících svaly a otevření hrudníku a také chůze na místě. Čas strávený na tělesné výchově je v průměru 1-2 minuty. Pokud se minuta tělesné výchovy odehrává mezi hodinami, může mít podobu nějaké venkovní hry.

Čerstvý vzduch je předpokladem pro plnohodnotnou tělesnou výchovu ve školce, proto by v létě měla být otevřená okna a v zimě prosvětlovací stěny. Po dokončení všech cvičení následuje krátká procházka a nabídka, aby se posadili.

tělesná výchova v předškolním věku
tělesná výchova v předškolním věku

Zápisy o tělesné výchově v předškolním vzdělávacím zařízení jsou obvykle doprovázeny nějakým textem, který může buď přímo souviset s vyučovací hodinou, nebo může mít abstraktní povahu. Jde hlavně o to, aby se děti při vyslovování určitých slov textu vydýchaly a stihly se zhluboka a klidně nadechnout, než se pustí do dalších, pak po minutě tělocviku se dech dítěte neztratí, ale zůstane rytmický a klidný.

Zvlášťděti mají rády tělocvik s hudebním doprovodem, jsou mnohem zajímavější a emotivnější. Děti mohou zazpívat pár veršů písničky, kterou dobře znají, a přitom provádět jednoduché taneční kroky – například sednout si, točit se, mírně se předklonit. Při vedení hodin, jako je aplikace, modelování, kreslení, by měl učitel vzít v úvahu, že hodina tělesné výchovy může narušit tvůrčí plán dítěte, takže pokud děti nejsou příliš unavené, nelze jej provést.

Na pomoc paní učitelce v mateřské škole v současné době existuje mnoho sbírek minutek z tělesné výchovy pro předškoláky, které je nejen potěší, ale také rozvinou koordinaci pohybu, řeči a jemné motoriky.

Doporučuje: