Závěrečná integrovaná lekce ve skupině seniorů na konci roku

Obsah:

Závěrečná integrovaná lekce ve skupině seniorů na konci roku
Závěrečná integrovaná lekce ve skupině seniorů na konci roku
Anonim

Dnes si povíme, jak uspořádat závěrečnou integrovanou lekci v seniorské skupině mateřské školy. Co je třeba zdůraznit? Jaké znalosti by se měly u dítěte testovat? Vezměme to všechno popořadě.

závěrečná integrovaná lekce ve skupině seniorů
závěrečná integrovaná lekce ve skupině seniorů

Cíle

K čemu je závěrečná integrovaná lekce ve skupině seniorů? Hlavními úkoly bude konsolidace a zobecnění probrané látky. Rozvoj řeči, upevňování počátečních matematických a logických znalostí, testování výkonnosti motoriky rukou, rozvoj řeči a probouzení touhy u dětí samostatně řešit zadané úkoly. Další cíle může stanovit učitelka v závislosti na zaujatosti MŠ. Pokud se například jedná o skupinu s rozšířenou výukou angličtiny v soukromé školce, můžete přidat prvky, které posílí znalosti v této oblasti.

Formát

Jak vést závěrečnou integrovanou lekci ve skupině seniorů? Prvním krokem je vybrat si téma lekce. Vzhledem k tomu, že se nejedná o standardní běžnou lekci, bude lepší sestavit si hrubý akční plán a nastavení,témata a postavy, které dětem „pomohou“. Co může dětem nabídnout závěrečná integrovaná lekce v seniorské skupině? Skvělou možností je cestování, kde si děti mohou vyzkoušet všechny dovednosti, které se učily několik let. Pamatujte, že pro takovou událost můžete potřebovat dekorace. V zásadě nic zvlášť složitého. Postupně je můžete vyrobit během roku během lekcí kreslení / vyšívání: pár stromů, tráva, kresba řeky, dům - vše záleží na tom, kam děti "poslat".

závěrečná integrovaná lekce origami senior group
závěrečná integrovaná lekce origami senior group

Postavy

Závěrečná integrovaná lekce ve skupině seniorů by měla probíhat pod přímým dohledem učitele. To ale neznamená, že musíte všechno dělat sami. Můžete si pozvat animátora, který povede lekci podle plánu, na kterém se s ním dohodnete. Hlavní věc - pamatujte, že by to neměl být klaun! Komplexní integrované závěrečné kurzy ve skupině seniorů se nekonají ani tak pro zábavu dětí, ale pro otestování jejich schopností. Identifikujte slabé stránky, které je třeba zlepšit. V souladu se zvoleným rámcem „cesty“vám budou vyhovovat hrdinové, kteří jsou mnohým známí z dětství – například Dunno, Medvídek Pú atd. Zároveň se snažte uhodnout koníčky svých svěřenců, ale ne přehnat to. Například moderní děti nemusí znát Cheburashku, ale milují karikaturu „Auta“. Souhlas, převlékni seauto bude vypadat hloupě.

Pro rodiče

Vzhledem k tomu, že jsme se rozhodli, že naším cílem je identifikovat slabé stránky, musíme je ukázat našim rodičům. Samozřejmě by bylo možné jim výsledky po lekci jednoduše sdělit, ale mnohem lepší je, když vše uvidí na vlastní oči „maminky“, které své dítě považují za ideální. Proveďte proto otevřenou závěrečnou integrovanou lekci ve starší skupině. Vyberte si vhodný čas a pozvěte tatínky a maminky, aby se na show podívali. Mimochodem, vzhledem k tomu, že ve skupině je obvykle 20-25 dětí, je docela možné se s jejich rodiči domluvit a najmout si profesionálního animátora, který lekci povede. Věřte mi, že si povede stejně dobře jako učitel.

závěrečná integrovaná lekce ve skupině seniorů
závěrečná integrovaná lekce ve skupině seniorů

Standardní

Než začnete vytvářet plán lekce, ujasněme si vše najednou. Například standardy, podle kterých by měla probíhat závěrečná integrovaná lekce, jsou GEF. Seniorská skupina, stejně jako jakákoli jiná skupina v mateřské škole, není brána v úvahu ve federálních normách. To znamená, že se můžete seznámit se seznamem znalostí, které by dítě mělo mít do školy, ale nikde nejsou uvedeny metody výuky předškoláků. Odtud se objevují školky s výcvikem založeným na metodách různých "významných" psychologů, jejichž metody se hroutí, jakmile je ve skupině alespoň jedna nestandardní osobnost.

Začátek

Takže jste si vybrali doprovod vaší budoucí aktivity. Nyní se podívejme, co přesně je na něm potřeba udělat. Váš první krok budezdravotní cvičení. Je nepravděpodobné, že jste k tomu děti nutili každý den, ale během posledního sezení se budou muset hodně hýbat, možná i běhat venku a je potřeba trochu tréninku, aby se předešlo zranění.

  • Zde je příklad: hledáte ukradený poklad, který se vydáte najít. Všechny děti si položí dlaně na čelo. Trochu se předkloníme a nahlédneme do dálky – zprava doleva, zleva doprava (prohněteme spodní část zad).
  • Baba Yaga odebírá dětem klíč od truhly s nápovědou - děti kolem ní poskakují a snaží se ji vzít (natáhnout nohy).
  • Pro zahřátí rukou můžete nechat míčky v košíku. Jakmile bude plná, odemkne se další cestovní tip.
komplexní integrované závěrečné třídy ve skupině seniorů
komplexní integrované závěrečné třídy ve skupině seniorů

Venku v přírodě

Po zahřátí můžete přejít přímo na lekci. Pokud vám to počasí a území školky dovolí, jděte ven. Kde jinde uspořádat závěrečnou integrovanou lekci o lese? Starší skupina by měla být schopna rozlišit několik druhů stromů, znát ptáky a zvířata. I když na zahradě neroste mnoho různých stromů, vždy si můžete předem připravit několik obrázků s rostlinami. Pamatujte, že děti by měly být schopny identifikovat nejznámější plemena podle listů.

Uklidněte se

Poté, co děti stráví spoustu energie venku, se přesunou zpět do třídy. Toto je vhodná chvíle k provedení závěrečné integrované lekce „Origami“. Starší skupina by mělajiž dobře zvládají základní dovednosti práce s papírem. A to je také vaším úkolem. Pokud dítě v 6 letech neumí sestavit nejjednodušší konstruktér, pak je to opomenutí jeho vychovatelů. S papírem je to stejné. Mnoho lidí zná legendu o nemocné dívce, která se pokusila nasbírat tisíc jeřábů, protože ji to mělo zachránit před nevyléčitelnou nemocí. Od vašich svěřenců nikdo takové výkony nevyžaduje. Musíte ale umět sestavit letadlo, parník, větrný mlýn, sněhovou vločku a mnoho dalších předmětů, které si děti mohou vyrobit. Co dalšího může naznačovat závěrečná integrovaná lekce „Origami“? Starší skupina by měla být schopna provádět nejjednodušší řemesla z improvizovaných materiálů - plastelíny, šišky, kaštany, listy. To vám umožní zkontrolovat práci a úroveň rozvoje dětské fantazie. Neurčujte jim limity a hranice, nechte je, ať zkusí vytvořit řemesla na jakékoli téma, které se jim zlíbí.

závěrečná integrovaná hodina logopeda v seniorské skupině
závěrečná integrovaná hodina logopeda v seniorské skupině

Základy

V průběhu své „cesty“s žáky musíte otestovat znalosti, které jsou pro každého člověka základní. GEF doporučuje, aby děti uměly počítat do 10 a znaly správné pořadí čísel. Počítat do 100 je však zcela v silách moderního dítěte, pokud se věnujete jeho vývoji a výchově a nenecháváte na starosti tablet a počítač. Je však na vás, jaký rámec nastavíte.

Kromě matematiky je nutné otestovat i schopnost jasně číst a vyjadřovat své myšlenky. Jedna věc je, když se dítě stydía koktá při čtení nahlas, druhý, když se s ním málo udělalo. Právě v této fázi probíhá závěrečná integrovaná lekce logopeda ve starší skupině. Není nutné kontrolovat rychlost čtení nebo mě nutit zapamatovat si báseň, ale schopnost porozumět čtenému a výrazově uspořádat intonace je nezbytná.

Fyzika

Děti by měly mít obecné povědomí o vlastnostech fyzických předmětů: které z nich jsou tvrdší, které měkčí, umět porovnat velikosti podle oka a určit materiál, ze kterého jsou předměty vyrobeny. To vše se učí porovnáváním a překrýváním objektů na sebe. Na testování těchto dovedností sbíráním „pyramid“je příliš pozdě, ale umět na dálku určit, který předmět se od ostatních liší velikostí, je snadné.

Otestujte znalosti dětí v kreslení. Jaké barvy získáte, když smícháte červenou a žlutou, žlutou a modrou? Vědět, jak se vlastnosti objektů mění při prolnutí, je nejbanálnější příklad. Můžete například provést následující experiment.

  • Nalijte vodu do sklenice. Navrch pak posypte pepřem nebo jen tmavým kořením. Pokud za normálních podmínek ponoříte prst do vody, zůstanou na něm stopy koření. Jak zajistit, aby při spouštění do vody zůstal prst čistý? Odpověď: Namočte ji předem do rostlinného oleje, poté se po ponoření do vody z ní roztečou částečky koření.
  • Diffusion. I když ne, není. Míchání. Zažijte míchání písku. Víte, že písek na plážích, pískovištích, řekách je barevně odlišný? Zásobte se předem v barvěpísek, můžete použít cukr. Začněte sypat vrstvy písku do láhve. Získáte velmi pěkný vzor. Ale děti budou schopny pochopit, jak dochází ke smíchání a že je nemožné výslednou směs oddělit.
  • Další zážitek z písku. Na dno sklenice umístěte lehkou plastovou kouli s nápovědou „cesty“. Jak to získat, aniž byste otočili sklenici a aniž byste se dotkli míče? Začněte dovnitř nasypávat písek a trochu s ním zatřást. Písek se dostane pod míč a zvedne ho nahoru. Dovnitř můžete také nalít vodu, která ji vytlačí nahoru.
závěrečná integrovaná lekce seniorské skupiny fgos
závěrečná integrovaná lekce seniorské skupiny fgos

Organizace světa

Ne, není to náboženství ani politika. Děti by měly být schopny pochopit, že vše probíhá jako obvykle – ráno, odpoledne, večer, noc. Roční období by také měla být zahrnuta do závěrečné integrované lekce ve skupině seniorů. Jaro a podzim, léto a zima. Dítě musí pochopit, že přicházejí jeden po druhém v určitém pořadí a že ve světě nastávají odpovídající změny. Je to nutné, aby se dítě nezbláznilo a nevyvodilo takové závěry: „Nekupuj mi zmrzlinu, protože přišel hloupý podzim!“

Zkontrolujte, zda děti vědí, jak se různá zvířata připravují na zimu. Kdo hibernuje, kdo skladuje potraviny a kdo si převléká „kožich“? Jak ryby přežívají zimu? Jak tohle vypadá za lidské chování?

Podzim je čas sklizně. Dokážou žáci rozlišit bobule? Rybíz, malina, borůvka. Vědí o houbách - jedovatých a jednoduše nebezpečných?

Léto. S ohledem na tuto dobu můžete otestovat znalosti dětí o bezpečnosti. Na ulici, u jezera nebo jen tak v lese. Chápou, že zápalky nejsou hračky?

Jaro je obdobím květu. Kolik různých barev jste se za poslední rok naučili? Jak se jmenují? Kdo je opyluje?

závěrečná integrovaná lekce o lesní seniorské skupině
závěrečná integrovaná lekce o lesní seniorské skupině

Afterword

Pamatujte si: závěrečná integrovaná lekce ve skupině seniorů se koná s cílem shrnout a upevnit vše, co se za poslední rok naučili, a ne učit děti tomu, čemu v minulosti nerozuměly. Můžete je navést na „cestu“, ale ne se rozhodovat a vysvětlovat jim, jak si poradit s tím či oním problémem. Musíte rodičům ukázat, že jejich děti nechodily do školky nadarmo, že se hodně naučily a víceméně se osamostatnily.

Rodiče! Pokud jste byli na takový kurz pozváni, určitě se ho zúčastněte. Vezměte si den volna z práce. Pro vaše dítě je důležité, abyste se mu věnovali a sledovali jeho pokroky. Pokud se mu něco nedaří, pokud si všimnete, že je vaše dítě v nějaké oblasti horší než ostatní, nenadávejte mu. Raději se snažte zjistit důvod neúspěchu, pomozte mu tento krok překonat. Lekce se koneckonců nevede proto, aby se předvedlo, čí dítě je lepší, ale aby se ukázalo, jak moc děti vyrostly a dospěly.

Doporučuje: